O Feng Shui

20.11.2018 19:22

Feng Shui v doslovném překladu znamená voda a vítr. Jsou to dva hlavní proudy energie, které ovlivňují náš život. Když si představíte, jak se v různých podmínkách tyto proudy chovají, je velmi snadné pochopit o co se snaží Feng Shui.

Voda pozvolna protékající krajinou ji vyživuje a vytváří příjemné prostředí pro život rostlin, zvířat i lidí. Pokud se voda někde zastaví, vzniká nezdravé prostředí, podporující spíš rozklad, než vznik něčeho nového. Pokud voda protéká rovným regulovaným korytem, přestává komunikovat se svým okolím, netvoří a nevyživuje, jenom odnáší, co jí přijde do cesty.

Podobně je to s větrem. Když se nehne ani lísteček, je dusno a ve vzduchu se hromadí škodlivé látky. Když je průvan, nebo zuří vichřice přináší to zkázu a nemoci. Ideální je když vzduch proudí přiměřeně. Ne moc, ale ani málo.

Stejné je to s energií čchi, kterou se Feng Shui snaží přimět k tomu aby proudila "tak akorát" - aby prostor vyživovala a očišťovala ale neodnášela z něho to, co je prospěšné a užitečné.

http://photography.nationalgeographic.com/photography/enlarge/toad-river-canada-bestwp.html

12.09.2018 10:24

Zásadním místem pro dobré Feng Shui obytného prostoru jsou jeho vstupní dveře. Tady se rozhoduje o tom, co a v jakém množství do vašeho domova vstoupí a co zůstane venku. Vstupní dveře by měli být čisté a v dobrém stavu, aby přitahovali pozitivní energii. Důležitý je taky úklid prostoru před a za dveřmi a úprava cestičky, nebo chodby vedoucí ke dveřím. Nežádoucí je všechno negativní - špína, nepořádek, odpadky, tmavá chodba, jakékoliv rozbité či nefunkční předměty.

Úpravou dveří, volbou barvy, materiálů, doplňků či dekoračních předmětů, lze dále podpořit pozitiva vstupující energie. To, jaké charakteristiky se hodí zrovna pro Vaše dveře, se odvozuje z jejich směrové orientace. Při podrobném rozboru se dále zkoumá doba, kdy byl dům postaven a počítá se přesná skladba energií na vstupu. Jednodušší metodou je úprava vstupu každý rok podle energií které z daného směru přichází v daném roce - t.j. úprava vstupu dle letící hvězdy roku.

05.03.2018 14:51

Důkladnou energetickou očistu prostoru je vhodné udělat když se stěhujete do nového prostoru, před tím než aplikujete nápravné prostředky Feng Shui, po negativních událostech v prostoru (dlouhodobá nemoc, úraz, zásaní hádka, úmrtí), když chcete začít něco nového a chcete tento nový začátek podpořit, případně kdykoliv kdy pocítíte tu potřebu :-)

Před tím než budete prostor energeticky čistit pořádně ho ukliďte, uvolněte co nejvíce ploch. Všechny potraviny uložte do skříněk, či do lednice. Sklidněte svou mysl, vnímejte své pocity.

Prostor můžete čistit:

  • Solí – umístit sůl do 4 rohů jednotlivých místností, nechat působit minimálně přes noc, a zahodit
  • pro ještě důkladnější očistu můžete solí posypat celou podlahu, nechat opět působit minimálně přes noc a vyluxovat
  • Kouřem – vykouřit místnost vonnými tyčinkami, šalvějí, kadidlem
  • Tleskáním, zvoněním – tleskat (cinkat) a pomalu procházet po obvodu místnosti, zvláštní pozornost věnovat rohům
  • Hudbou – vhodný je zpěv nebo klasická hudba, např. Mozart, Bach
  • Kyselá očista – vytřít a omýt nábytek vodou s octem, nebo citrónem – kyselá chuť patří k prvku dřeva a podporuje tak nové začátky

Ideální je vybrat si dle vlastního pocitu 2-3 z výše uvedených prostředků a provést je v klidu beze spěchu.

 

03.12.2017 08:20

Barva: modrá, černá

Roční doba: zima

Denní doba: noc

Tvar: oblý, ergonomický, vlnovka

Materiál: voda, čiré sklo, transparentní materiály

Chuť: slaná

Jak ji dostat do bytu: pokojová fontána, akvárium, skleněné dekorace, oblé linie nábytku, modrá a černá na zdech, nábytku a dekoracích, obraz jezera, řeky či moře

Podporujeme: kovem

Vyčerpáváme: sřevem

Je ovládána: zemí

Přehled všech pěti čínských prvků

 
22.07.2017 12:15

Pokud to platí doslova a Váš nový byt či kancelář je v novostavbě, nebo se stěhujete do právě dokončeného vlastního domu, vstupujete vlastně na nepopsaný list a energii obydlí si ovlivníte převážně samy. Jedině, že by se se stavbou spojovali nějaké negativní události, je možné provést některý z očistných postupů, o kterých budu psát později. Když se ale stěhujete do prostor, ve kterých už někdo bydlel, či pracoval, je vhodné očistit místnosti od energií, které tady předchozí obyvatelé zanechali. Očistu je nejlepší dělat v prázdném bytě, ještě předtím, než nastěhujete nábytek.

Je mnoho způsobů jak prostor očistit. Pokud Vám nic neříkají různé ezoterické rituály, můžete postupovat čistě prakticky a pro začátek celý prostor vyklidit a vyčistit. Pro vytírání a mytí je vhodné kromě běžných čistících prostředků, použít vodu s přídavkem octa, nebo citrónové šťávy. Kyselou chuť Číňané přiřazují k prvku dřeva, které symbolizuje zrození, nový začátek a růst.

Feng Shui dále doporučuje vyměnit, nebo alespoň přeleštit kliku a vyměnit nebo přebrousit práh u hlavních vchodových dveří. Důležité je také označení dveří Vaší jmenovkou a další úprava vstupního prostoru tak jak jsem o tom psala v článku o vstupních dveřích.

Pokud máte chuť trochu víc pracovat s energií místa, můžete provést jednoduchý očistný rituál. Jak nato se dozvíte v některém z mých dalších článků.

1 | 2 | 3 | 4 >>